MC03-AS216-26SD - Deutsch Autosport AS Connector 26 Way Shell Size 16 Pin Layout 16-26 Style 2 PCB Receptacle Flange Mount Green D Keyway Sockets Standard
- Stock: Available
- Model: MC03-AS216-26SD
- Weight: 40.00g
- SKU: MC03-AS216-26SD
- UPC: MC03-AS216-2
- MPN: AS216-26SD-HE
Deutsch Autosport AS Connector 26 Way Shell Size 16 Pin Layout 16-26 Style 2 PCB Receptacle Flange Mount Green D Keyway Sockets Standard
The Deutsch Autosport AS SERIES connector was developed from the MIL-C-38999 Series 1.5 (Eurofighter connector), the AS Series was the first range of high specification connectors designed specifically for the autosport market. The AS Series offers weight and space saving over standard military designs and is available in a wide variety of options, with medium and high density arrangements, up to 128 ways,4 shell styles, and 5 keyway orientations.